logo

reklam
03 Aralık 2015

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Samsun Valisi İbrahim Şahin, “365 gün içinde bir günde engellilerle ilgili bir takım söylemleri ortaya atıp bırakan bir konumda değiliz. Tüm yıl boyunca 24 saat hükümet olarak, devlet olarak, müdürlük olarak yanınızdayız” dedi.

Şahin, Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı’nda düzenlenen yemekte engelli dernekleri başkanları ve üyeleriyle bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Şahin, Türkiye’de son 10 yılda engellilere yönelik hem yasal hem de fiziki anlamda çok değişiklikler yapıldığını söyledi. 

Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı’nın da Türkiye’de örnek olduğuna değinen Vali Şahin, şöyle konuştu:

“Bu tarz yerlerin sadece Samsun’da değil, belki Türkiye’nin her bir yanında olması gerekiyor. İmkanlar oldukça fırsat bulundukça yerine getirilecek. 365 gün içinde bir günde engellilerle ilgili bir takım söylemleri ortaya atıp bırakan bir konumda değiliz. Tüm yıl boyunca 24 saat hükümet olarak, devlet olarak, müdürlük olarak yanınızdayız. İhtiyaç duyduğunuzda olumsuzlukları bize bildirin ki bu problemleri birlikte çözelim. Bu sorunlar ortadan kalktıkça gelişmiş ülkeler seviyesine çıkalım.”

Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı ise engellilerin istihdama ve paylaşıma katılmaları, her sağlıklı insan gibi engellerinin ortadan kaldırılması amacıyla görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti. 

Samsun genelinde bütün engellilerin kendi ortamlarında aileleriyle bakımlarını sağlamayı amaçladıklarını dile getiren Balcı, “Samsun’da 10 bin 85 engellimize evde bakım ücreti veriyoruz. Bunun dışında yıl içinde yaptığımız ziyaretlerle onların sosyal ve kültürel hayatlarında rehberlik çalışmalarını yapıyoruz. Samsun’da 2 resmi 7 özel bakım merkezinde 630 engellimize 24 saat yatılı bakım hizmeti veriyoruz” ifadelerini kullandı. 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ