logo

reklam
02 Aralık 2015

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

GİRESUN (Samsunyerelhaber) – Giresun Valisi Hasan Karahan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. 

Karahan, mesajında, 3 Aralık’ın tüm dünyada ve Türkiye’de engelliler üzerine farkındalığı arttırmaya, sorunlarına çözüm üretmeye ve engellilerin topluma tam olarak katılımlarını sağlamaya yönelik etkinliklerin yapıldığı anlamlı bir gün olduğunu belirtti.

Engelliliğin, yalnızca engelli bireylerin ya da ailelerinin içinde bulunduğu bir sorun olmadığını vurgulayan Karahan, şöyle devam etti:

“Sosyal boyutlarıyla toplumun her kesimini yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Engelli vatandaşlarımızın toplumda kendilerine yer bulmaları, toplumsal aktivitelere, iş hayatına, sanat ve kültür hayatına katılmaları hayata bağlanmaları ve yaşam sevinçlerini sürdürmeleri açısından son derece önemlidir. Bu anlamda gerek kamu kurumlarının, gerek sivil toplum kuruluşlarının, gerekse bireysel olarak tüm vatandaşların engelli vatandaşlarımızın bu gayretine destek olmaları, çalışmalarına ortak olmaları ve hayatlarını kolaylaştırmaları hem vicdani hem de sosyal bir sorumluluktur.”

Vali Karahan, son yıllarda Türkiye ile Giresun’da engelli bireylerin yasal ve yaşam haklarının iyileştirilmesi yönünde önemli mesafeler katedildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Engellilere yönelik bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmetleri, danışmanlık ve destek hizmetleri, ilimizde de yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Bu bağlamda ilimiz genelinde 3 bin 765 özürlü evde bakım hizmetlerinden yararlanmakta, 70 özürlümüzün de kuruluşlarımızda bakımı sağlanmaktadır. Ayrıca 2 özel bakım rehabilitasyon merkezinde 215 yurttaşımızın bakımı yapılmaktadır. Keşap Yolağzı köyü Cingiren mevkisine 60 kişilik kadınlar için engelsiz yaşam evi inşaatı başlamış olup gelecek yıl hizmete girecektir. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi çalışmalarımız artarak devam edecektir.”

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ