logo

reklam

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

GÜMÜŞHANE (AA) – Vali Yücel Yavuz, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yavuz, yayımladığı mesajda, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün gece gündüz demeden çalışarak ülke ekonomisine ve toplumsal refaha katkı sağlayan işçiler için önemli olduğunu belirtti.

Vali Yavuz, alın teriyle geçimini temin eden milyonlarca çalışanın birlik ve dayanışma içinde hak ve taleplerini dile getirdiği 1 Mayıs’ın, Türkiye’de 2008 yılında Emek ve Dayanışma Günü kabul edildiğini, 2009 yılında ise TBMM’de kabul edilen yasa ile de resmi tatil ilan edildiğini anımsattı.

Hazreti Muhammed’in alın terini ve emeği kutsal saydığını vurgulayan Yavuz, “Bizler, Peygamber Efendimizin, ‘işçinin ücretini alın teri kurumadan veriniz’ hadis-i şerifi gereğince hareket ederek, çalışanına ve işçisine emeğinin karşılığını zamanında vermek konusunda hassasiyet göstermiş bir milletin evlatlarıyız. Kapitalizmin dünyada uygulamaya çalıştığı insanlık dışı anlayışın tersine, Şeyh Edebali’nin ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ nasihatine de kulak vererek, insan öncelikli çalışma sistemi kurulması ve işçilerimizin hayat standartlarının daha da yükseltilmesini temenni ediyor ve bunun için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yavuz, bu anlamda gerçekleştirilen ve işçilerin sorunlarının diyalogla çözüme kavuşturulmasına vasıta olarak görülen 1 Mayıs etkinliklerinin yıllarca aşırı gruplar tarafından istismar edildiğini, günün anlam ve öneminin hiçe sayılarak toplumsal huzurun hedef alındığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Sağduyusu ve feraseti ile üzerinde oynanan oyunları bozan aziz milletimizin işçi evlatlarının, yine bu şuurla hareket ederek şer güçlere fırsat vermeyeceğine ve 1 Mayıs’ın amacına uygun olarak bayram havasında, toplumsal barışa da katkı sağlayacak şekilde kutlanacağına yürekten inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerin eşliğinde, ülkemizin gelişmesinde ve kalkınmasında büyük önemi olan çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum.”

Güncelleme (30 Nisan 3593, 08:46):

GİRESUN (AA) – Vali Hasan Karahan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Karahan mesajında, dünyada birlik, beraberlik ve dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs’ın, Giresun’da da aynı amaç ve doğrultuda kutlandığını ve bu bayramın emeğe verilen değer ve gösterilen saygının bir ifadesi olduğunu belirtti.

Ekonominin gelişmesi, ilin kalkınması, sanayinin yüksek bir ivmeyle üretken bir hale gelmesi için en önemli yapı taşının işçiler olduğunu vurgulayan Karahan, şöyle devam etti: 

“Ekonominin temel unsuru olan insan emeğine gereken önemin verilmesi, aynı zamanda kalkınmış  ülkelerin medeniyet seviyelerinin de bir göstergesidir. Millet olarak emeği ve alın terini kutsal kabul eden bir medeniyetin mirasçıları olduğumuzdan işçinin ve çalışanın hakkını alın teri kurumadan verme kültürüne sahibiz. Sosyal adalet ve huzurun sağlanabilmesi, sağlıklı bir toplum oluşturulabilmesi açısından bu güzel geleneğimizi devam ettirerek gelecek nesillere aktarmada hepimize sorumluluklar düşmektedir.”

Vali Karahan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün anlamına uygun, insan onuruna yaraşır bir şekilde, kardeşlik duygularıyla, huzur, güven ve barış ortamında kutlanmasını temenni ederek, işçi emekçi  ve tüm çalışanların gününü kutladığını kaydetti.

Güncelleme (30 Nisan 1917, 11:05):

GİRESUN (AA) – Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Aksu, mesajında, 1 Mayıs’ın işçinin, emekçinin, barışın, geleceğin, emeğin, kardeşliğin bayramı olduğunu belirtti.

Tüm işçilerin bayramını kutladığını kaydeden Aksu, mesajında şunları kaydetti:

“Hiçbir hakkı gasp etmeden, bedeniyle, onuruyla yaşamını sürdürmek isteyenlerin bayramıdır 1 Mayıs. Canla, kanla kazanılan işçi haklarının zaferidir. Evrensel işçi haklarının görmezden gelindiği, kazanılmış hakların geri alındığı ülkemizde her yıl yaşanan 1 Mayıs tartışmaları, emeğe olan saygının, inancın çiğnenmesidir. Taşeron köleliğini yaşadığımız yüz yılın kara lekesidir. Asgari ücretle, açlık sınırında yaşamaya mahkum edilen işçilerimizin insanca yaşaması en büyük arzusudur. İş güvenliğinden yoksun, maden ocaklarında karanlığa gömülen binlerce işçi kardeşimizin dünya standartlarında çalışması en büyük arzumuzdur. Yıllarını onuruyla çalışarak geçirip emekli olan işçi arkadaşlarımızın, onuruyla yaşaması en büyük arzumuzdur.”

Güncelleme (30 Nisan 5758, 12:09):

KASTAMONU (AA) – Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ dolayısıyla mesaj yayımladı.

Şahin, mesajında, Türkiye’nin her geçen gün büyüyen ve güçlenen ekonomisinin temel taşının, ülkenin dört bir yanında çalışan emekçiler olduğunu belirtti.

Tosya Belediyesinin her zaman çalışandan yana olduğunu vurgulayan Şahin, mesajında şu ifadelere yer verdi:

” İşçilerin sosyal güvenceleri, hak arayışları, sendikal faaliyetleri ve iş güvenlikleri konusunda onlara destek vermeye ve sorunlarının en kısa sürede çözümü konusunda taşın altına elimiz koymaya devam edeceğiz. Türkiye’nin güçlü ekonomik duruşu ve refah seviyesi, ülkemizin dört bir yanında helal ekmek kazanmak için çalışan işçi kardeşlerimizin alın teriyle var olmaktadır. Ülkemizin en değerli sermayesi emektir. İlçemizde çeşitli sektörlerde gecesini gündüzüne katarak çalışan tüm işçi kardeşlerimiz, hem kentimizin hem de Türkiye’mizin güçlü geleceğinin neferleridir. Birlik ve dayanışma ruhu içinde çalışan, üreten ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında başarının en büyük pay sahipleri, yine işçiler olacaktır.”

 

Güncelleme (30 Nisan 7120, 12:32):

ARTVİN (AA) – Vali Kemal Cirit, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Cirit, mesajında, emek ve alın terinin ülkelerin çalışma hayatının iki kutsal değeri olduğunu vurguladı.

 Kalkınmanın yegane anahtar gücünün işçiler olduğunu belirten Cirit, şunları kaydetti:

“Ülkemizin gelişmesinde büyük pay sahibi işçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günlerini kutlarken, kamu ve özel sektör çalışanlarımızın hakları ile iş sağlığı ve güvenliği hususlarında azami dikkatle, barış ve kardeşlik duyguları içerisinde yan yana bulunmanın önemini hatırlatıyor, yarınlarımızın mimarlarına aileleri ile birlikte mutlu ve huzurlu bir iş yaşam diliyor, muhabbetle selamlıyorum.”

Güncelleme (30 Nisan 7665, 12:41):

TRABZON (AA) – Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, belediyede çalışan işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

Belediyenin Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nü ziyaret ederek çalışanlarla sohbet eden Genç, günlerini kutladığı işçilere karanfil dağıttı.

Şirket çalışanı işçilerin özlük haklarıyla ilgili sorularını yanıtlayan Genç, işçi haklarında kayıp yaşanmaması için büyük gayret gösterdiklerini belirterek, “Bu işçilerimizin kıdem süresiyle ilgili bir takım karışıklıklar oldu. Biz de işçilerimizin haklarında herhangi bir kaybın yaşanmaması bu sürecin tamamlanmasını bekliyoruz. İşçilerimiz şundan emin olabilir ki asla bir hak kaybına uğramadan ve mağdur olmadan bu devir işlemi tamamlanacaktır” dedi.

1 Mayıs’ın işçi mücadelesinin simgeleşmiş tarihsel adı olduğuna işaret eden Genç, şöyle devam etti: 

“İşçi ve emekçi haklarında ülkemizde bu iktidar döneminde birçok kazanımlar sağlanmıştır. İşçiler ülkemizde ve dünyada çok ağır çalışma koşulları altında ekmeklerini kazanmaktadır. Hz. Peygamberimiz hadisinde ‘işçinin alın teri kurumadan emeğinin karşılığını verin’ diyor. Biz dinimizin ve kültürümüzün bu anlayışını yerine getirmekle yükümlüyüz. İşçinin alın teri kurumadan emeğinin karşılığını aldığı bu medeniyetin torunları olarak aynı anlayışı devam ettirmek durumundayız. İşçinin ve emekçinin alın teri kutsaldır.”

Güncelleme (30 Nisan 8716, 12:58):

TRABZON (AA) – Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Gümrükçüoğlu, yayımladığı mesajında, Trabzon Büyükşehir Belediyesinde iş yeri huzuru ve barışı ile işçi – işveren ilişkilerinin ideal düzeyde olduğunu belirtti.

“Bizler belediyemizde çalışan tüm personelimizi ayırım yapmadan Trabzon’a hizmet veren geniş bir ailenin üyeleri olarak görüyoruz. Bu uyumlu birliktelik sayesinde Trabzon güzel hizmetler alıyor” ifadesinde bulunan Gümrükçüoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde işçi hakkının zamanında ve tam olarak ödenmesi konusunda çok iyi bir noktada olduklarını da vurguladı.

Gümrükçüoğlu, şunları kaydetti:

“Belediyemizde çalışan işçilerimizi büyük bir ailenin üyeleri gibi görüyoruz. Trabzon Büyükşehir Belediyesi işçi haklarına gösterilen hassasiyet ve iş yeri barışı konusunda örnek belediyeler arasındadır. Zengin, güçlü ve müreffeh bir toplum hedefine ancak işçi ve işveren arasındaki uyumu sağlayarak ve emeği istismar etmeden, üretimi artırarak ulaşabiliriz. Bu duygu ve düşüncelerle işçilerimizin bayramını kutluyorum.”

Güncelleme (30 Nisan 9832, 13:17):

ZONGULDAK (AA) – Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Tekin, mesajında, 1 Mayıs’ın işçinin, emekçinin, barışın, geleceğin, emeğin ve kardeşliğin bayramı olduğunu belirtti.

Bu yılın da barış, özgürlük ve demokrasinin, insan onuruna yakışır bir iş ve yaşam hakkının tüm dünyaya haykırıldığı bir bayram günü olarak tarihteki yerini alacağını kaydeden Tekin, mesajında, şu ifadelere yer verdi:

“Alın terinin karşılığı olan emek, insan yaşamı için büyük bir öneme haizdir. Bu yüzden herkes emeğe saygı duymalı ve emekçinin hakkını korumalıdır. Göreve başladıktan sonra taşeron çalışanlarımızın içerideki birikmiş alacaklarını kısa bir sürede ödeyip, maaşlarında da yüzde 50’ye varan oranlarda artış yapmış, bunun yanında tüm çalışanlarımızın çalışma hakkını korumuş ve maaşlarını düzenli olarak ödemiş ve ödemeye devam eden bir belediye başkanı olarak, bundan sonra da emeğin ve alın terinin yanında olmaya devam edeceğiz.  Bu duygu ve düşüncelerle, tüm emekçilerin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlar, bu anlamlı günün, ekmeğini alın teriyle kazanan tüm emekçi kesimin, daha özgür, daha demokratik, daha barışçıl, alın terinin karşılığını tam olarak alabildiği bir dünya düzenine öncülük etmesini dilerim.”

Güncelleme (30 Nisan 1990, 13:53):

ZONGULDAK (AA) – Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi  Kadir Bacıoğlu, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü”nde çalışanların sorunlarını dile getirileceğini bildirdi.

Bacıoğlu, bir restoranda gazetecilere yaptığı açıklamada, mutlu bir geleceğin kapılarını açacak tek anahtarın birlik, beraberlik ve kardeşlik olduğunu söyledi.

Birlik ve dayanışma ruhunun güç verdiğini ifade eden Bacıoğlu, şunları kaydetti:

“1 Mayıs hesaplaşma günü değil, çalışanların sorunlarının gündeme taşındığı ve çözümlerin bulunduğu gün olmalıdır. Ülkemizi gerginliğe sürükleyerek, memurun, işçinin, emeklinin sorunlarını hasır altı edenler, çalışanlara ve sendikacılığa en büyük darbeyi vurmaktadır. Baharın kurumuş dallara hayat verdiği gibi 1 Mayıs’ta çalışanın mücadelesine yeni bir soluk, yeni bir hayat verecektir. Güzel ülkemin dört bir yanından yayılan coşku, kardeşliğimizin eseri, geleceğimizin teminatıdır. Tüm kamu çalışanlarını 1 Mayıs’ı bayram havasında kutlamak üzere alanlarda olmaya davet ediyorum.” 

Güncelleme (30 Nisan 1994, 13:53):

ZONGULDAK (AA) – Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi  Kadir Bacıoğlu, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü”nde çalışanların sorunlarını dile getirileceğini bildirdi.

Bacıoğlu, bir restoranda gazetecilere yaptığı açıklamada, mutlu bir geleceğin kapılarını açacak tek anahtarın birlik, beraberlik ve kardeşlik olduğunu söyledi.

Birlik ve dayanışma ruhunun güç verdiğini ifade eden Bacıoğlu, şunları kaydetti:

“1 Mayıs hesaplaşma günü değil, çalışanların sorunlarının gündeme taşındığı ve çözümlerin bulunduğu gün olmalıdır. Ülkemizi gerginliğe sürükleyerek, memurun, işçinin, emeklinin sorunlarını hasır altı edenler, çalışanlara ve sendikacılığa en büyük darbeyi vurmaktadır. Baharın kurumuş dallara hayat verdiği gibi 1 Mayıs’ta çalışanın mücadelesine yeni bir soluk, yeni bir hayat verecektir. Güzel ülkemin dört bir yanından yayılan coşku, kardeşliğimizin eseri, geleceğimizin teminatıdır. Tüm kamu çalışanlarını 1 Mayıs’ı bayram havasında kutlamak üzere alanlarda olmaya davet ediyorum.” 

Güncelleme (1 Mayıs 5695, 07:34):

GÜMÜŞHANE (AA) – Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çimen, mesajında, başta Gümüşhane Belediyesi işçileri olmak üzere tüm işçilerin bayramını kutlayarak, işçi haklarında herhangi bir kaybın yaşanmaması için çok büyük gayret gösterdiklerini belirtti.

Belediyede işçinin hakkının zamanında ve tam olarak ödenmesi konusunda üzerilerine düşeni yaptıklarını vurgulayan Çimen, “Şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu konuda çok iyi bir noktadayız. İşçimizin alın teri kurumadan hakkını teslim ediyoruz.  Belediyemiz, işçi hakları, memur ve işçilerimizin emeklerinin karşılığının verilmesi konusunda örnek belediyeler arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Çimen, Gümüşhane Belediyesi çalışanlarının bir aile olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Hangi görevde olursak olalım hepimizin tek amacı halkımıza hizmet etmektir. El birliğiyle halkımıza en iyi şekilde hizmet etmek için çalışıyoruz. Her bir personelimiz bizim için eşit mesafededir. Çalışanlarımızla sürekli iç içeyiz ve hizmet için aynı sofradayız. Bu nedenle onların her zaman yanındayız. Hükumetimiz tarafından, işçi kardeşlerimizin çalışma koşulları, sosyal hakları ve güvenliği gibi birçok konuda reform niteliğinde düzenlemeler yapıldı. İşçilere sağlanan hakların artarak devam edeceğine inanıyoruz.”

 

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ