logo

reklam

1. Karaelmas Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sempozyumu

ZONGULDAK (AA) – 1. Karaelmas Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sempozyumu başladı.

Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, Bülent Ecevit Üniversitesi Tahir Karaoğuz Konferans salonunda düzenlenen sempozyumunun faydalı olmasını dilediğini söyledi. 

Evde sağlık hizmeti gibi konuların 10-15 yıl önce ülkenin gündemine gelmediğini anlatan Ergi, şöyle konuştu:

“Sağlık hizmetlerimizi ne şartlarda aldığımızı biliyoruz. Sağlıkta dönüşümle  sağlıkta hizmetlerinin zirve yaptığına hepimiz şahidiz. Ülkemizin gelişmişliğiyle birlikte gündemimizde hiç olmayan evde bakım gibi bir kavram ortaya çıktı. Eskiden Sağlık Bakanlığı tedavi edici hizmetlere ağırlık vermişti ancak günümüzde önleyici sağlık hizmetleri gibi çok çeşitli alanlara eğildi. Eksiklerimiz var ancak bunlarda zamanla düzelecek. Herkese evde bir sağlık görevlisi zimmetleyemeyeceğimize göre burada en fazla görev sivil toplum kuruluşlarına düşüyor. Bizim için yeni bir konu ama tarihimize baktığımızda bu tür konularla ilgili vakıflar kurulmuş ancak zamanla biz bunları unutmuşuz. Bunları yeniden gün ışığına çıkarabilirsek bu konuda başarıya ulaşacağız.” 

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Müşterek Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Emre Yatman, 2010’da Evde Sağlık Hizmetleri Yönergesiyle hizmetinin sunulmaya başlandığını belirtti.

Bu kapsamda 540 bin civarında hastaya ulaşıldığını, bunların 225 binine halen hizmet verildiğini anlatan Yatman. “Sadece tıbbi hizmetleri karşılamak yeterli gelmiyor. Bunlara bir bütüncül anlayış ve işbirliğiyle yaklaşıp tüm sorunlarını beraber çözmek gerekiyor. Bazı yapılan anketlerde sağlık hizmeti gayet etkin sunulduğu halde hastanın memnuniyetinin hala oluşmadığını gördük. Birinci basamak hizmet sunumu noktasında Evde Sağlık hizmet Birimlerinin güçlendirilmesi hedeflenmektedir” diye konuştu. 

Evde sağlık hizmeti alan Zahide Kaya, hastalar olarak bu tür hizmetlere ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, “Benim gibi yaşlı hastaların çok ihtiyacı var. Evde sağlık hizmetlerinde çalışanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ